سرپرست باشگاه استقلال با بیان اینکه کاسه صبرش از اقدامات برخی حاشیه‌سازان لبریز شده،گفت: آقایانی که منافع‌شان در باشگاه قطع شده مدام برای ما حاشیه درست می کنند و دنبال ضربه زدن به تیم هستند که با یک حرکت دیگر نامشان را افشا می کنم.
تیم فوتبال استقلال در شهرآورد هفتادم مقابل رقیب دیرینه خود پرسپولیس پیروز شد در حالیکه این دیدار هم مانند دیدار رفت حرف و حدیث های فراوانی در پی داشت. مربیان و بازیکنان پرسپولیس عنوان کردند داور ایرانی این مسابقه در حق تیمشان اجحاف کرده و یک پنالتی به سود آنها نگرفته است. سرخپوشان پس از آن در مصاحبه با رسانه ها از عملکرد ضعیف استقلال در این دیدار انتقاد کرده و بازیکنان و مربیان این تیم را به ضدفوتبال متهم کردند.

این موضوع بهانه‌ای شد تا با علی فتح الله زاده به گفتگو نشسته و نظرات سرپرست باشگاه استقلال را در این خصوص جویا شویم. مشروح مصاحبه  با علی فتح الله زاده را از نظر می گذرانید:

                                                                                               بقیه در ادامه مطلب

بازیکنان و مربیان پرسپولیس در روزهای گذشته مصاحبه هایی علیه استقلال انجام داده اند تا آنجا که این تیم را به ضدفوتبال متهم کرده و نقش داوری را در پیروزی حریف آبی پوش خود پررنگ جلوه داده اند. پاسخ سرپرست باشگاه استقلال به این گفته ها چیست؟

- علی فتح الله زاده: باید بگویم این رفتار منطقی نیست. فوتبال برد و باخت دارد و ما هم به این تیم باخته ایم اما جنجال نکرده ایم. پرسپولیسی ها می گویند در دیدار با استقلال برای آنها پنالتی نگرفته اند و داور را مسبب شکست خود عنوان کرده اند. برای ما هم در بازی با سپاهان یک پنالتی نگرفتند و خسرو حیدری هم از تیم حریف می بایست از زمین اخراج می شد اما نشد و ما جنجال به پا نکردیم.

* با این اوصاف شما با اینکه حرکت محمد محمدی بر روی غلامرضا رضایی خطای پنالتی بوده موافقید اما جار و جنجال رسانه ای در خصوص آن را رد می کنید. اینطور نیست؟

- من از شما به عنوان یک بیننده فوتبال سوال می کنم اگر در آن صحنه، محمدی را از صحنه حذف کنید چه اتفاقی برای غلامرضا رضایی می افتاد؟ غیر از این است که خود این بازیکن تعادلش را از دست داده بود؟ تازه بر فرض اینکه داور پنالتی را هم می گرفت، از کجا معلوم که ضربه پنالتی گل می شد که پرسپولیسی ها آن را از پیش گل شده فرض می کنند.

* اما در بازی رفت هم یک گل پرسپولیس مردود اعلام شد و شاید همین امر سبب شده تا آنها به وضعیت داوری معترض باشند.

- پرسپولیس در این فصل از رقابت ها 10 باخت در کارنامه دارد و نمی توان همه اینها را به داوری نسبت داد. ضمنا بازی هایی هم بوده که پرسپولیسی ها از داوری نفع برده اند. به عنوان مثال در بازی با شهرداری تبریز، گل حریف به اشتباه مردود اعلام شد. من فکر می کنم این تیم بیش از اینکه از داوری متضرر شده باشد در فصل یارگیری خوب عمل نکرده است.

* در این خصوص چه کسی را مقصر می دانید؟ علی دایی عنوان کرده که پرسپولیس را او نبسته است.

- ببینید، من فکر می کنم دایی در این موضوع مظلوم واقع شده است. دایی وقتی به پرسپولیس آمد خیلی از بازیکنان این تیم قرارداد داشتند و همین موضوع سبب شد که او نتواند نفرات دلخواه خود را جذب کند.

* اما با احتساب 6 بازیکن لیگ برتری، یک بازیکن نیم فصل و سه بازیکن خارجی ، پرسپولیس می توانسه 10 بازیکن برای فصل جدید به خدمت بگیرد.

- به هر حال من اعتقاد دارم باید از این مربی حمایت شود چرا که دایی از مربیان خوب فوتبال ایران است و هنوز هم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

* آیا فکر نمی کنید پرسپولیس صرفنظر از عملکرد ضعیف در یارگیری در خصوص استفاده از داشته های موجود هم ضعیف عمل کرده است؟ به عنوان مثال شیث رضایی و کریم باقری از ترکیب این تیم حذف شده اند.

- مربی باید در یک تیم نقش پدر را داشته باشد. به نظر من ماجرای شیث می توانست با تعامل حل شود و در واقع کار یک مربی و مدیر است تا در خصوص اتفاقات موجود تعامل به خرج دهد. کریم باقری فصل گذشته از 30 متری به ما گل زد و من فکر می کنم همچنان می توانست بازی کند اما او را از پرسپولیس کنار گذاشتند. باید در امر تیمداری سعه صدر به خرج داد. نباید منتقد انتقامجو باشیم.

* اگر از شما به عنوان یک بیننده فوتبال سوال شود که آیا حق استقلال پیروزی مقابل پرسپولیس بوده یا نه، پاسخ علی فتح الله زاده چیست؟

- من در پایان نیمه اول با اینکه هنوز خیلی تحت فشار قرار نداشتیم به دوربین های تلویزیونی گفتم که پرسپولیس از ما سر بوده اما مسئله این است که ما 50 دقیقه از گلی که زدیم دفاع کردیم و در نهایت برنده شدیم. فوتبال همین است. در بازی با النصر تیم ما  چند موقعیت 100 درصد گلزنی را از دست داد و دو گل پیش پاافتاده خورد. نمی توان نتیجه را تحت تاثیر این عوامل قرار داد.  به نظر من پرسپولیسی ها باید به شکست مقابل استقلال به عنوان یک بازی نگاه کنند و آن را فراموش نکنند. پیگیری اینکه آن خطا پنالتی بوده، چیزی را عوض نمی کند.

* اما در برنامه 90 کارشناسان عنوان کردند که خطای محمدی پنالتی بوده و هواداران هم در فراخوان پیامکی رای به برتری پرسپولیس دادند.

- من پیش از این نظر بسیار خوبی در خصوص برنامه 90 داشتم البته الان هم اعتقاد دارم باید از این برنامه حمایت شود چون عادل فردوسی پور یک نخبه است و درد فوتبال را می شناسد. با این حال نباید اجازه دهد تا این برنامه به یک شوی تلویزیونی تبدیل شود تا آنجا که مردم پای گیرنده ها خوابشان ببرد. وقتی بازی پرسپولیس - استقلال برگزار می شود، استادیوم آزادی 55 - 45 از هواداران دو تیم پر می شود و این نشان می دهد که اختلاف چندانی بین تعداد هواداران وجود ندارد با این حال در برنامه 90 ، این مخاطبان در نظر گرفته نمی شوند.

* با این حساب شما می گویید فردوسی پور رنگی عمل می کند؟

- به طور صریح این را نمی گویم اما در برنامه 90 ویژه نوروز که اینچنین عمل کرد. من اعتقاد دارم مجری این برنامه باید از جانبداری پرهیز کند و اصلا لزومی ندارد در حین گزارش بازی به کارشناسی داوری بپردازد تا بعدا مجبور شود نظر کارشناسان داوری را برای آنچه در حین گزارش گفته، جلب کند.

 * استقلال و پرسپولیس در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا وضعیت چندان خوبی ندارند و قعرنشین گروه های خود هستند. البته پرسپولیس به دلیل وضعیت نامطلوبی که در رقابت های لیگ برتر دارد، بیشتر در معرض خطر است. نظر شما چیست؟

- من در بازی پرسپولیس - الاتحاد به عنوان یک تماشاگر به ورزشگاه آزادی می روم و از هواداران استقلال می خواهم که به ورزشگاه بیایند. پرسپولیس و استقلال تیم های مردمی هستند که با حمایت جمعی می توانند به جایگاه اصلی خودشان بازگردند. اگر همه را دشمن نبینیم و هر سوالی را توطئه فرض نکنیم می توانیم نتیجه بگیریم. پاشنه آشیل پرسپولیس احساسی رفتار کردن است و این امر در فوتبال حرفه ای امروز، جایگاهی ندارد.

* در بحثی که در خصوص شیث و باقری مطرح شد عنوان کردید که مدیر باید سعه صدر داشته باشد. آیا این موضوع اشاره ای به مدیریت شما در خصوص جنجال آفرینی مجتبی جباری نبود؟

- درست است. استقلال در خصوص جباری تعامل به خرج داد. جباری در مصاحبه خود از همه چیز حتی پیتزا خریدن باشگاه استقلال هم ایراد گرفته بود و ما او را خواستیم تا در خصوص مصاحبه خود توضیح بدهد. من با 90 درصد حرف های جباری موافق نبودم و اصلا اعتقاد دارم هر کس باید در جایگاه خودش در خصوص مسائل حرف بزند و جباری در جایگاهی نیست که بخواهد این اعتراضات را به صورت علنی مطرح کند. در اروپا اتفاق می افتد که سرپرست یک تیم اتوبوس را وسط شهر متوقف می کند و به بازیکنان بستنی می دهد.

* در خصوص مجیدی هم باشگاه استقلال در مقطعی به مشکل برخورد. آیا تعامل مدیریتی به اوضاع پایان داد؟

- اگر شناخت من از فرهاد مجیدی و برعکس نبود، این بازیکن الان در استقلال حضور نداشت. عده ای تلاش می کنند تا این اتفاقات علیه باشگاه روی داده تا به اهدافی که مد نظر دارند برسند اما ما نگذاشتیم و انشاءالله نخواهیم گذاشت که بین بازیکن و باشگاه شکراب شود.

* شما از "عده ای" یاد کردید، با این حال نامی از آنها به میان نیاوردید. آیا این افراد در داخل باشگاه هستند و یا خارج و کارشکنی آنها به چه صورت است؟

- من در حال حاضر قصد ندارم در مورد این افراد حرفی بزنم اما کاسه صبرم لبریز شده است و منتظرم یک حرکت دیگر بکنند تا نام آنها را افشا می کنم. همه این افراد را می شناسند و می دانند که تعدادشان به بیش از دو نفر هم نمی رسد. به عنوان مثال در روز بازی با پرسپولیس با بازیکن ما تماس گرفته اند و گفته اند "می دانی حاجی می خواهد 100 میلیون جریمه ات کند". این افراد ادعای استقلالی بودن دارند در حالی که از این مجموعه نیستند و تنها به منافع خودشان فکر می کنند. آنها افرادی هستند که منافعشان قطع شده است.

* نظر سرپرست باشگاه استقلال در مورد خصوصی سازی باشگاه های فوتبال چیست؟

- من همواره خصوصی سازی باشگاه ها را حمایت کرده ام و گفته ام با این شرایط می توانیم به موفقیت برسیم. اگر حق پخش تلویزیونی ما پرداخت شود بین 40 تا 60 درصد هزینه های باشگاه تامین می شود. تیم های استقلال و پرسپولیس طرفداران میلیونی دارند و هر کاری که سبب شود تا این تیم ها بتوانند در شرایط خوبی قرار بگیرند، از نظر من خوب است.

* به عنوان یک مدیر ورزشی چرا این امر در ورزش ما اتفاق نمی افتد حال آنکه در اصل 44 قانون اساسی صراحتا بر لزوم اجرای آن تاکید شده است؟

- آقای رئیس جمهور دستور آن را داده و امیدواریم که عملی شود. اما در 20 سال گذشته همواره لایه های میانی دولت اجازه نداده اند که این امر محقق شود. یکی از علل خصوصی نشدن باشگاه ها، احتیاط بیش از حد است و علت دیگر آن بوده که می گویند اگر باشگاه ها خصوصی شوند، نقش سازمان تربیت بدنی در خصوص دو باشگاه استقلال و پرسپولیس کمرنگ خواهد شد. امیدواریم در این دولت شاهد اجرای طرح خصوصی سازی باشیم.

* علی فتح الله زاده در مورد سازمان ورزش چه نظری دارد و آیا آن را به صلاح ورزش می داند یا خیر؟

- به اعتقاد من تاسیس وزارتخانه ورزش به صلاح نیست. وقتی من این موضوع را مطرح کردم عده ای تحقیرم کردند اما کمیته پژوهش مجلس هم تایید کرد که تصویب این طرح کار درستی نبوده است. اما افرادی که مرا مسخره می کردند اکنون سرشان را مثل کبک کرده اند توی برف. به نظر من با عملیاتی شدن وزارت ورزش، پرسپولیس و استقلال نابود می شوند مگر اینکه قبل از آن خصوصی سازی صورت گرفته باشد.

 * آیا سرپرست باشگاه استقلال از عملکرد این تیم در رقابت های فصل جاری رضایت دارد؟

- همانطور که می دانید من در شرایط سختی استقلال را تحویل گرفتم و فرصت چندانی برای یارگیری نداشتیم با این حال اجازه ندادیم خیلی از بازیکنان از تیم جدا شوند. من قول قهرمانی به هواداران ندادم و هدفگذاری خود را سال آینده اعلام کردم. با این اوصاف ما در دو بازی رفت و برگشت تیم پرسپولیس را شکست دادیم که از نظر هواداران یک جام محسوب می شود و در حال حاضر هم در جدول رده بندی از این تیم بالاتر هستیم که به نظر من عملکرد قابل قبولی است. این در حالی است که استقلال در سه جام شانس کسب عنوان قهرمانی دارد. مخلص کلام اینکه تا اینجای کا از برنامه مان جلو هستیم.

* پیش بینی شما در خصوص جایگاه استقلال در پایان رقابت های فصل چیست؟

- استقلال در پایان رقابت های این فصل فوتبال ایران، یکی از دو جام لیگ برتر ایران و یا جام حذفی را می برد ضمن اینکه اعتقاد دارم یک جام هم به سپاهان می رسد.  

* از سپاهان نام بردید و یاد درگیری دو باشگاه در یکی - دو سال اخیر افتادیم. آیا این درگیری زیرپوستی همچنان ادامه دارد؟

- جنگ و دعوا با سپاهان مربوط به سال های گذشته بود و در حال حاضر مشکلی بین دو باشگاه وجود ندارد. ضمن اینکه امیر قلعه نویی، سرمربی این تیم، عضوی از خانواده ماست و به مجموعه استقلال محبت دارد. در عرصه رقابت ورزشی هم از سپاهانی ها جلو هستیم چراکه یک بازی را از آنها برده ایم و در یکی بازی مساوی کرده ایم.

* حضور همزمان بزرگان استقلال بر روی نیمکت آیا لطمه ای به این تیم وارد نمی کند؟

- می گفتند دو پادشاه در یک اقلیم نمی گنجند اما دیدید که مظلومی، حجازی، پورحیدی و فریبا، نه تنها باعث از هم گسیختگی تیم نشدند بلکه به نیمکت ما قوت دادند. ما از نظرات این عزیزان استفاده می کنیم و حرکتی سیستماتیک و روش مند را با حضور آنها راه اندازی کرده ایم.

* و سوال آخر اینکه علی فتح الله زاده به عنوان کسی که پیشنهاد داد دو تیم پرسپولیس و استقلال از هم یار نگیرند ، حوار ملامحمد را آبی پوش کرده است. دراین خصوص چه توضیحی دارید؟

- من در نظر خود تغییرات بنیادین داشته ام اما آن را به طور کلی عوض نکرده ام. ضمن اینکه استقلال حوار ملامحمد را از پرسپولیس به خدمت نگرفت و به عنوان بازیکن آزاد او را جذب کردیم. اینکه شما می گویید من این طرح را ارائه کردم مربوط به زمان مدیریت آقای عابدینی در پرسپولیس می شود و ما می خواستیم جلوی سوء استفاده ها را بگیریم. بازیکنان پرسپولیس پیش ما می آمدند و بازارگرمی می کردند و بالعکس. ما هم تصمیم گرفتیم این طرح را پیشنهاد کنیم.