سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان پس از امضا قراردادش با فدراسیون فوتبال در حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی گفت: هیچ قولی برای موفقیت با تیم ملی ایران نمی‌دهم اما تلاشم می‌کنم با این تیم به رویایم که حضور در جام جهانی است برسم.


 

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان پس از امضا قراردادش با فدراسیون فوتبال در حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی گفت: هیچ قولی برای موفقیت با تیم ملی ایران نمی‌دهم اما تلاشم می‌کنم با این تیم به رویایم که حضور در جام جهانی است برسم.
 

به گزارش خبرنگار مهر، کارلوس کیروش در نخستین نشست خبری پس از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی ایران که بعدازظهر امروز دوشنبه در آکادمی فوتبال برگزار شد ضمن تشکر از حضور خبرنگاران در این نشست گفت:  اسم من "کارلوس کیروش" است و اگر تلفظ آن برای شما سخت است بسیار خوشحال می‎‌شوم من را به نام کارلوس بخوانید.

 

فرصتی برای تحقق رویای جام جهانی
وی با بیان اینکه باید در مرحله دوم از مسئولان فدراسیون فوتبال تشکر کند که چنین فضایی را در اختیارش قرار داده اند افزود:  این فرصت ایجاد شده مجالی است برای اینکه رویاهایمان برای راهیابی به جام جهانی را تحقق بخشیم. وقتی ترابیان برای اولین بار از این آرزو و رویا با من صحبت کرد احساس کردم می توانم در تعبیر این آرزو نقش داشته باشم و تیم ملی شما را به برزیل برسانم.

سرمربی جدید تیم ملی کشورمان در این خصوص اضافه کرد: البته برای عملی شدن این رویا تلاش می کنم اما قسمت سخت آن از امروز آغاز می شود. اگر می خواهیم این رویا رنگ حقیقت بگیرد باید همه به همدیگر کمک کنیم.

 

در فوتبال هیچ چیز ساده نیست
وی گفت: در فوتبال هیچ چیز ساده و راحت بدست نمی آید. من معتقدم حمایت فدراسیون ، باشگاهها ، هواداران و اصحاب رسانه می تواند به موفقیت تیم کمک کند و ما را به اهدافمان برساند. اما دوست دارم واقع بینانه به مسائل نگاه کنیم و جایگاه فعلی ایران در فوتبال را ببینیم. امروز کار ساده ای پیش روی ما نیست اما با توجه به احساسات و شور و اشتیاق مردم در فوتبال ایران اگر آماده سازی تیم به خوبی انجام شود و همه مصمم شوند اعتقاد دارم  می توانیم به اهدافمان برسیم.

 

فراز و نشیب های زیادی وجود دارد
سرمربی جدید تیم ملی کشورمان با تاکید بر اینکه در فوتبال فراز و نشیب های زیادی وجود دارد تصریح کرد: نتایج فوتبال زمانی خوشحال کننده و در مقطعی ناراحت کننده است اما تلاش ما و همه این است که محصول نهایی این تلاش ها همه را خوشحال کند. در فوتبال هیچ کس نمی تواند برد و نتیجه را تضمین کند و واقعیت این است. پول موفقیت نمی آورد اما آنچه که من و کادر فنی تیم ملی تضمین می کنیم این است که با تمام تلاش و اراده بالا خود را آماده مسابقات کنیم.

 

نتایج را تضمین نمی کنم
سرمربی پرتغالی تیم ملی افزود: مهم نیست کجا و با چه تیمی بازی داریم اما من این را تضمین می کنم که در همه شرایط با آمادگی به میدان برویم و در هر بازی بهترین عملکرد و بالاترین تلاشمان را بکار بگیریم تا بتوانیم همه مردم را خوشحال کنیم. آنچه من قول می دهم این است  که من و کادر فنی تیم ملی با سخت کوشی و کار زیاد هر آنچه را در توان داریم برای موفقیت تیم ملی ایران در هر میدانی بکار بگیریم.

 

معرفی دستیاران کیروش
کیروش در ادامه به معرفی دستیارانش در تیم ملی پرداخت و اظهار داشت: "آنتونیوسیموئز" از نظر من یکی از بزرگترین بازیکنان پرتغال بود و به عنوان بازیکن و مربی در کنار بزرگانی همچون پله و بکن بائر فعالیت می کرد. او به همراه من در تیم ملی پرتغال هم حضور داشت و باید یک راز بزرگ را بگویم که ایشان قرمز و طرفدار بنفیکا است. در این میان خبرنگاران گفتند ما یک تیم قرمز به نام پرسپولیس در ایران داریم که کیروش با تاکید بر اینکه ایشان فقط طرفدار بنفیکا هستند افزود: "مایکل دت دیمت" دیگر دستیار من است که تجربه زیادی در کشورهای انگلستان و آمریکا  و ایرلند داشته و این اواخر هم در امارات فعالیت می کرد که من هم ایشان را متقاعد کردم به کادر تیم ملی بپیوندد. یک دستیار دیگر هم خواهم داشت که امروز یا فردا به ایران می آید.
 

وی "دنی گاسپار" که تخصص کار کرد با دروازه بانها را دارد. وی تجربه زیادی در فوتبال  آفریقا، پرتغال ، آمریکا و ژاپن داشته و به همراه من در جام جهانی 2010 حضور داشت. وی مربی حرفه ای بزرگی است که در تیم های بنفیکا، فورتو و اسپورتینگ لیسبون فعالیت می کرد.

 

ترابیان دست راست من است
وی در ادامه از عباس ترابیان به عنوان دست راست خود در تیم ملی یاد کرد و افزود: نمی دانم ایشان را می شناسید یا نه اما همانطور که کفاشیان مطرح کرد وی مسئولیت سنگینی در تیم ملی خواهد داشت. همه می دانند اگر می خواهید در مستطیل سبز موفق شوید باید کادر فنی قوی در خارج داشته باشیم و مسئولیت هماهنگی خارج از زمین برعهده ترابیان است.

 

باید برای صعود به جام جهانی تلاش کنیم
سرمربی جدید تیم ملی کشورمان با بیان اینکه  تیم ملی بدون حمایت  مسئولان، باشگاهها و بازیکنان نمی تواند موفق شود افزود: از همین حالا باید در کنار هم تلاش کنیم تا به هدفمان که صعود به جام جهانی 2014 است دست یابیم.
 
 

توصیه به بازیکنان تیم ملی
کیروش خطاب به بازیکنان تیم ملی اظهار داشت: کار من نیز در تیم ملی شرایط  راحتی را برای آنها ایجاد کند در حقیقت کار من این است که شرایطی را فراهم کنم که بهترین استفاده از داشته های آنها در تیم ملی صورت گیرد. من شرایطی را فراهم می کنم که هر کدام از آنها با نهایت توانایی پای به زمین مسابقه بگذارد و این کار را با احساسات زیاد انجام می دهیم.
 
 

صحبتی با تماشاگران و خبرنگاران
وی همچنین خطاب به هواداران فوتبال ایران گفت: من تضمینی برای پیروزی و نتیجه گیری نمی دهم اما به آنها می گویم به سختی تلاش خواهیم کرد تا به اهدافمان برسیم.
سرمربی پرتغالی تیم ملی از رسانه ها درخواست کرد تعامل کاملی با  تیم ملی داشته باشند و گفت: من معتقدم هر کس وظیفه خودش را می داند اما آنچه همه ما دنبالش هستیم صعود به جام جهانی است. اگر همه با هم هماهنگ باشیم به این هدف بزرگ دست پیدا خواهیم کرد.
 
 

دلیل نیامدنم مشکل خانوادگی بود
 وی در پاسخ به این سئوال که علت رفت و برگشتش به فوتبال ایران و موافقتش برای همکاری با تیم ملی ایران در مرحله دوم اظهار داشت: دلیل اصلی که امروز اینجا حضور دارم و با فدراسیون فوتبال ایران توافق کرده ام  رویای مشترک برای صعود به جام جهانی بود  که خوشبختانه در این زمینه توافقات پایه ای و اساسی با فدراسیون فوتبال داشتم.

وی اضافه کرد: دلیل دومم برای حضور در ایران این بود که فدراسیون ایران نیاز داشت در فاصله سه ماه تا دیدار مقدماتی جام جهانی مقابل مالدیو به یک سرمربی نیاز داشت و من بعد از آنکه مشکلات شخصی و خانوادگی ام را حل کردم موافقتم را برای پذیرش مسئولیت تیم ملی اعلام کردم.
 
کیروش اضافه کرد: البته در این مدت درهای مذاکره باز بود و فدراسیون فوتبال ایران مذاکرات دیگری را نیز با سایر مربیان انجام داد ولی خوشحالم که زمان باعث شد تا مشکلات خانوادگی ام برطرف شود و با هماهنگی هایی که با خانواده ام انجام دادم امروز در خدمت تیم ملی ایران هستم.
 
 

خودم را با شرایط ایران تطبیق می دهم
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در پاسخ به سئوال دیگری که در مورد شناختش از فرهنگ و عقاید و مردم و کشور ایران دارد گفت: زندگی همواره متعلق افراد قدرتمند نیست بلکه متعلق به افرادی است که بتوانند خودشان را  با شرایط جدید وفق بدهند و مربیگری یعنی وفق دادن مربی با زندگی، فرهنگ و شرایط جدیدی که قرار است در آنجا کار کند. با توجه به تجربیاتی که در کشورهای آمریکا، انگلیس ، رئال مادرید و آفریقا داشتم می توانم خیلی زود خودم را با شرایط ایران هماهنگ کنم. من تقریبا در تمام قاره ها و بازیکنان مختلف کار کرده ام و حالا تنها رویای این را دارم که یک روز در کره ماه کار کنم. شغل و وظیفه من ایجاب می کند اطلاعات کافی از فوتبال ایران بدست بیاورم و خودم را با آنها هماهنگ کنم.
 
 

شعار اصلی کیروش چیست؟
سرمربی تیم ملی فوتبال در مورد این سئوال که در مدت 3.5 سال در ایران فوتبال ایران را به چه جایگاهی خواهند رساند  و از استعدادهای فوتبال ایران چگونه بهره برداری خواهد کرد اظهار داشت: استعدادهای زیادی در ایران وجود دارد ولی زمانی می توان از این استعدادها استفاده کرد که با نظم و ترتیب همراه شود. شعار اصلی من که اصل استعداد، هماهنگی و کار زیاد است و اعتقاد دارم با نظم و ترتیب در کارها موفقیت مان تضمین خواهد شد.
 
 

می دانم توقع شما بالاست
وی در پاسخ به سئوالی که آیا  از توقع ایرانی ها  برای صعو د به جام جهانی اطلاع دارید و نگرانی شما از حضور در ایران چیست؟ گفت: می دانم که توقعات همیشه خیلی بالاست. من در کشورهای زیادی با تیم های ملی مختلف این تجربه را داشته ام توقع همه تیم های ملی برای صعود به جام جهانی  یکسان است و همه آنها می خواهند تیم ملی شان جزو 4 تیم پایانی جام جهانی باشد اما باید واقع بین باشیم چرا که تنها چند تیم توانسته اند جزو تیم های برتر جام جهانی باشند.
 
 

موفقیت ها باید تداوم داشته باشد
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان یادآور شد: موفقیت های تیم ملی باید مداوم و مستمر باشد. فراموش نکنیم که بلغارستان در یک برهه زمانی در جام جهانی درخشید اما پس از آن افت کرد. پرتغال در جام جهانی 1966 چنین تجربه ای داشت. نیجریه و کرواسی هم همینطور. پس از مدتی درخشش افت کردند اما باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که موفقیت های تیم ملی استمرار داشته باشد.
 
کیروش اضافه کرد: درحقیقت ما در زندگی توقعات زیادی داریم حتی یک فرد عادی هم می خواهد فرزندش رئیس جمهور شود یا شما می خواهید سردبیر رسانه تان شوید اما آیا هر کس متناسب اهدافی که دارد خوب کار می کند پاسخ منفی است. بیشتر مردم دوست دارند پشت یک درخت بنشینند و به رویاهایشان فکر کنند.
 
 

به حاشیه های رسانه ها توجه نمی کنم
کیروش در مورد خبرهایی مبنی بر داشتن پیشنهاد از کشورها و تیم های دیگر گفت: از نظر من مطالبی که در رسانه ها مطرح می شود توضیح دادن آن دشوار است و شما رسانه ها بهتر از من می توانید در این زمینه اظهار نظر کنید. حقیقت این است که در مورد حضورمان در مورد سایر تیم های ملی مطالبی عنوان شد ولی حقیقت این است که من حالا در ایران هستم و سرمربیگری تیم ملی ایران را پذیرفته ام.

 

با فرگوسن مشورت نکرده ام
وی در مورد این سئوال که آیا در مورد هدایت تیم ملی ایران با الکس فرگوسن سرمربی مطرح تیم فوتبال منچستر یونایتد انگلیس مشورت کرده است گفت: فرگوسن یکی از بهترین دوستان من است اما برای آمدن به ایران و هدایت تیم ملی با او مشورت نکرده ام بلکه در این زمینه تنها با دستیارانم مشورت داشته ام.
 
 

استفاده از دستیار ایرانی فعلا مشخص نیست!
وی در پاسخ به این سئوال که آیا  از دستیاران ایرانی نیز در تیم ملی استفاده خواهید کرد و حضور منصوریان تا چه مدت در تیم ملی ادامه خواهد داشت افزود: الان زمان صحبت کردن و وعده و وعید دادن نیست من باید در جلساتی با مسئولان فدراسیون نیازهای تیم ملی را مشخص کنم و ببینم چه اشخاصی برای چه مسئولیت هایی مناسب هستند نه اینکه اول افرادی را مشخص کنیم بعد ببنیم برای آن مسئولیت مناسب هستند یا نه. من قطعا از مربیان ایرانی زیادی در تیم ملی استفاده می کنم ولی هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته ام.
 
 

شناخت از لژیونرهای فوتبال ایران
سرمربی تیم ملی  در مورد شناختش از لژیونرهای فوتبال ایران که در تیم های اروپایی اشتغال دارند یادآور شد: من باید بازیکنان ایران را در مسابقات آسیایی زیر نظر بگیرم و روی آنها مطالعه کنم چه در زمین و چه در بیرون از زمین حتی فیلم برخی از بازی آنها را مرور کنم تا به تصویر شفافی از توانایی های آنها دست پیدا کنم و بتوانم در مورد آنها یک تصمیم منصفانه و صادقانه برای حضور در تیم ملی بگیرم. من بازی ایران و روسیه را از نزدیک دیدم و شناخت کلی روی تیم ایران پیدا کردم ولی این کافی نیست و کار ما از حالا به بعد جدی تر آغاز می شود.
 
 

بر عملکرد سایر تیم ها نظارت دارم
کیروش در پاسخ به سئوال دیگری در مورد نظارت بر عملکرد سایر تیم های ملی  اظهار داشت: وظیفه ای که من با فدراسیون فوتبال در مورد آن به توافق رسیده ایم بردن تیم ملی ایران به جام جهانی 2014 برزیل است اما با توجه به دانش و تجربیاتی که  در پرتغال و آفریقای جنوبی  برای آماده سازی تیم های ملی داشته ام  بر عملکرد سایر تیم ها نیز نظارت خواهم کرد البته این سیستم "کارلوس کیروشی" نیست بلکه من بر اساس واقعیت های فوتبال ایران عمل خواهم کرد و برای انجام این کار به حمایت همه نیاز دارم چرا که فوتبال یک کار تیمی و قائم به فرد نیست. البته همانطور که گفتم اولویت اصلی من  تیم ملی و امید است  و از نظر من مسابقات مقدماتی جام جهانی و المپیک از همین فردا آغاز شده است و ما باید با برنامه ریزی کوتاه مدت زمینه موفقیت تیم ملی را در کوتاه مدت فراهم کنیم تا پس از آن قدم به قدم سایر برنامه های خود را پیش ببریم.
 
 

بازیکنان را عادلانه انتخاب می کنیم
خبرنگاری پرسید آیا برای بازیکنان ایرانی که در  لیگ های مختلف اقصی نقاط جهان بازی می کنند هم برنامه ای دارید؟ وی در این خصوص اظهار داشت: ما باید برنامه ریزی دقیق، منصفانه و عادلانه ای جهت تصمیم گیری برای انتخاب بازیکنان تیم ملی داشته باشیم. قطعا در همه جای دنیا می توانیم بازیکن  مستعدی از ایران را پیدا کرد ولی باید شرایطی را فراهم کرد که از آنها به بهترین شکل استفاده و وضعیت جذب آنها را فراهم کرد.
 
 

نمی دانم چه زمانی از ایران می روم
کیروش در پایان با تاکید بر اینکه همه بازیکنان را برای حضور در تیم ملی زیر نظر خواهم گرفت گفت: نمی دانم چه زمانی از ایران می روم اما می خواهم در آن روزی که رفتم پشت سرم سیستمی را ایجاد کنم که به پیشرفت بیشتر فوتبال ایران کمک کنم و آینده پیشرفت این رشته را در کشورتان تضمین کند.