گفت و گو با پرویز مظلومی درباره همه اتفاقات ریز و درشت استقلال به بهانه پیروزی در داربی.

قبل از فصل که تیم را تحویل گرفته ، هم از او فقط سهمیه آسیا می خواستند و حالا هم این قولش را عملی می کند. می گوید نیم نگاهی به قهرمانی دارد اما قولی نمی دهد و باز می گوید: همین که دو داربی را بردیم ، یعنی دو کاپ قهرمانی به طرفداران دادیم ، خدا را شکر.

همه این ها را پرویز مظلومی می گوید. در گفت و گویی با خبرورزشی او حرف های زیادی را به زبان می آورد که شنیدنش خالی از لطف نیست.

* در مورد شرایط استقلال در آغاز فصل بارها صحبت کرده‌ایم، به همین خاطر می‌خواهیم از نیم‌فصل دوم شروع کنیم. زمانی که یورگن گده به استقلال آمد، شایعه شد این مربی آلمانی انتخاب منصور پورحیدری بود، نه پرویز مظلومی.

در اواخر نیم‌فصل هنگامی که احساس کردم تیم به یک تمرین‌دهنده احتیاج دارد،‌ سراغ گزینه‌های خارجی رفتم و با توجه به شناختی که از گمالوویچ داشتم، او را اولویت اولم قرار دادم اما شرایط برای جذب او فراهم نشد. اریش روته‌مولر هم مدنظرمان بود اما فهمیدیم این مربی آلمانی به خاطر کهولت سن خیلی در امر تمرین دادن نمی‌تواند مؤثر باشد. روی همین اصل یورگن گده در تیررس قرار گرفت. منصورخان با گده کار کرده و او را می‌شناخت، از طرف دیگر کارنامه‌اش هم خوب بود به همین دلیل تصمیم به استفاده از او گرفتم. مطمئن باشید هیچ‌کس مرا برای استفاده از گده اجبار نکرد بلکه پیشنهاد خودم بود چون در نهایت این من هستم که بابت نتایج تیم باید به مردم پاسخ بدهم.

* شرایط استقلال و پرسپولیس با سایر تیم‌ها متفاوت است به همین خاطر سرمربیان این دو تیم هرگز امنیت شغلی ندارند. در مورد خود شما هم شاهد بودیم برخی اوقات حرف و حدیث‌هایی روی سکوها ایجاد می‌شد؛ به ویژه در جدال اسفندماه مقابل سایپا.

روزی که به استقلال آمدم، وضعیت این تیم به معنای واقعی کلمه خاص و بحرانی بود. ما در حالی تمرینات‌مان را استارت زدیم که تیم‌های دیگر از مدت‌ها قبل کارشان را شروع کرده بودند اما با این وجود همواره به خودم می‌گفتم شاید فقط 5 هفته سرمربی استقلال باقی بمانم اما به لطف خدا و تلاش همه ارکان باشگاه و بازیکنان وضعیت به گونه‌ای دیگر رقم خورد. همه تیم‌ها دچار افت می‌شوند ولی خوشحالم حواشی استقلال برخلاف تصوری که عده‌ای می‌کردند، خیلی کمرنگ بود. البته وقتی همه با هم همدل باشیم، حکایت نباید غیر از این هم باشد. علاوه بر مدیریت و بازیکنان، مردانی چون پورحیدری و حجازی هم واقعاً به ما کمک می‌کنند. البته برخی مواقع حرف‌هایی هم می‌شنویم ولی به دل نمی‌گیریم تا اتحاد استقلال همین‌طور حفظ شود.

* یعنی قاطعانه مدعی هستید هیچ‌کس در کار شما دخالت نمی‌کند؟

از تمام همکارانم مشورت می‌گیرم اما دخالت را هرگز نمی‌پذیرم. مطمئن باشید اگر غیر از این بود هرگز هدایت استقلال را نمی‌پذیرفتم. شاید باور این مسئله عجیب باشد اما بعضی مواقع آقای فتح‌ا...زاده هنگامی که تیم وارد زمین می‌شود،‌ در جریان ترکیب ثابت قرار می‌گیرد.

* ولی با همه این حرف‌ها باید این حقیقت را پذیرفت که استقلال در فصل جاری هم حاشیه دارد.

ببینید، هواداران همواره به ما لطف دارند. آنها بدون کوچک‌ترین چشمداشتی برای تشویق تیم‌شان به استادیوم می‌آیند و طبیعی است توقع برد دارند اما بعضی مواقع اتفاقاتی رخ می‌دهد که ما چون در متن کار هستیم، متوجه سرمنشأ آن می‌شویم و می‌فهمیم چه کسانی خط می‌دهند. حضور در استقلال افتخار است و قاطعانه می‌گویم بزرگی این تیم موجب می‌شود افرادی‌که در آن بازی یا مربیگری می‌کنند نیز بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرند اما من هم طی بیش از دو دهه گذشته همراه با این تیم افتخارات بسیار زیادی به عنوان مربی کسب کرده‌ام. امسال ضعیف‌ترین قراردادم را به لحاظ مالی با استقلال منعقد کرده‌ام. طی سال‌هایی که مربیگری کرده‌ام، هرگز امکان نداشت میزان قراردادم کمتر از مبلغ دریافتی بازیکنان باشد ولی الان به جرأت می‌گویم پولی که در استقلال می‌گیرم، کمتر از رقمی است که 80 درصد بازیکنان این تیم دریافت می‌کنند. به نظر من اغلب حاشیه‌های استقلال را افرادی ایجاد می‌کنند که خارج از مجموعه ما هستند ولی نیمکت استقلال را خیلی دوست دارند. فعلاً به همین حد بسنده می‌کنم و حرفم را سربسته می‌گویم.

* ظاهراً این حاشیه‌ها در مقطعی خیلی به شما فشار آورد به طوری که بعد از دربی آن مصاحبه معروف را انجام دادید و گفتید: «وقتی می‌بریم همه می‌خواهند با ما عکس یادگاری بگیرند اما هنگامی که می‌بازیم، من تنهای تنها می‌شوم.»

البته منظورم را درست به مردم نرساندند ولی واقعیت امر این است که فشار بسیار زیادی روی من بود. شب قبل از دربی فتح‌ا...زاده در هتل به من گفت: «به شایعات توجه نکن حتی اگر بازی را ببازی هم با قدرت به کار خودت ادامه می‌دهی.»

* اما شما گفته بودید اگر دربی را ببازید، می‌روید واقعاً اگر استقلال بازی را می‌باخت، می‌رفتید؟

بله، واقعاً فشار زیادی روی من بود. ما یک مقدار زود گذشته را فراموش می‌کنیم. قبل از بازی رفت با پرسپولیس همه به من می‌گفتند: «دربی را ببر، ما از تو قهرمانی نمی‌خواهیم.» حالا هر دو دربی را برده‌ایم ولی هنوز هم مردم به طور کامل رضایت ندارند. از روز اول گفتم سهمیه آسیایی برای استقلال می‌گیرم و الان هم وضعیت‌مان برای تحقق این امر بسیار خوب است. در جام‌حذفی مدعی قهرمانی هستیم. در لیگ قهرمانان احیا شده‌ایم و در لیگ‌برتر هم هنوز جزو مدعیان هستیم. اگر دو، سه بازی را در تهران ضعیف کار نمی‌کردیم و البته از داوری ضربه نمی‌خوردیم، الان صدر جدول بودیم. در واقع خودمان صدرنشینی در لیگ‌برتر را از دست دادیم اما هنوز هم می‌توانیم آن را دوباره مال خود کنیم.

* بعضی مواقع شاهد این هستیم که بازیکنان استقلال هنگام تعویض ناراحت می‌شوند و این مسئله را بروز می‌دهند.

این مسئله در فرهنگ فوتبال ما وارد شده و به امری بدیهی بدل گشته است. در واقع این مربوط به فرهنگ اشتباه فوتبال ایران است که بازیکنان فکر می‌کنند دلیل تعویض‌شان نمایش ضعیف آنهاست حال آن که در اغلب اوقات این کار به خاطر تغییر روش تاکتیکی صورت می‌گیرد. یک فوتبالیست حرفه‌ای باید اصول حرفه‌ای را هم رعایت کند. مثلاً باید هنگام عقد قرارداد به مفادی چون مصاحبه با هماهنگی باشگاه متبوع خود و موارد منشور اخلاقی توجه داشته باشد اما فوتبالیست‌های ایرانی هنگام بستن قرارداد فقط به یک مسئله توجه می‌کنند و آن صفرهای موجود در برگه قرارداد است نه چیز دیگر!

* ماجرای جباری هم سروصدای زیادی راه انداخت. همه معتقد بودند نوک پیکان انتقادات جباری به سوی شما بوده است. حتی خودتان هم مدعی شدید دیگر با جباری کار نمی‌کنید اما حالا او دوباره برگشته است.

هرکس باید متناسب با خطایی که مرتکب شده، تنبیه شود. مجتبی مصاحبه تندی کرد و بابتش مجازات هم شد. اتفاقاً تنبیهی که برایش درنظر گرفته شده بود، کم هم نیست اما جالب اینجاست همان‌هایی که می‌گفتند جباری را برنگردان، قبل از دربی توپ را داخل زمین من انداخته و می‌گفتند از وجود او در دربی استفاده کن!‌ اما من زیر بار نرفتم چون نمی‌خواستم اصولم را زیر پا بگذارم.

* برخی از هواداران استقلال این انتقاد را مطرح می‌کنند که تیم شما ضعیف بازی می‌کند.

اتفاقاً این همان مطلبی بود که روز پنج‌شنبه در جریان تمرین به بازیکنان گفتم. به بچه‌ها گفتم: «کادرفنی که همان است و شما هم همان نفراتی که از ابتدای فصل بوده‌اید پس چرا در تمام بازی‌ها مانند جدال با پاختاکور زیبا بازی نمی‌کنید؟» البته انصافاً زیبا بازی کردن ابزارهایی هم لازم دارد که باید همواره در اختیارتان باشد.

* عده‌ای هم می‌گویند اشتباهات داوری به سود استقلال بسیار بیشتر از اشتباهاتی که به ضرر شما تمام می‌شود، در رسانه‌ها بازتاب دارد.

شاید در این مورد من مقصرم که اشتباهات داوری به ضرر استقلال را در بوق و کرنا نمی‌کنم. البته کلاً عادت ندارم در مورد داوران و عملکرد آنها صحبت کنم. همواره به آنها احترام گذاشته و اشتباهات داوری را هم پذیرفته‌ام. در برخی دیدارها داور هر 3 امتیاز بازی را از استقلال گرفت ولی صدایم درنیامد.

* ظاهراً برای فصل بعد هم روی نیمکت استقلال هستید. برای لیگ بعدی چه تمهیداتی اتخاذ کرده‌اید؟

باید تیم را تقویت کنیم. البته اغلب بازیکنان می‌مانند ولی نفراتی هم جدا می‌شوند. برخی از آنها خودشان می‌خواهند بروند اما اینکه از الان لیست بدهم، کار اخلاقی نیست.

* آیا بازیکنی هم بوده که به شما زنگ بزند و برای حضور در استقلال ابراز تمایل کند؟

بله، خیلی بازیکنان هستند که زنگ می‌زنند اما تا پایان فصل هیچ اقدامی نمی‌کنم چون اصلاً کار اخلاقی و درستی نیست.

* هواداران استقلال نگران رفتن فرهاد مجیدی هستند. این بازیکن مدعی شده در پایان فصل خداحافظی می‌کند.

فرهاد را نگه میداریم.ازطرفی قرارداد بازیكنانی مثل پژمان منتظری را تمدید میكنیم.

*از هوارمحمد راضی هستید؟
بله، خیلی زیاد. هوار بدون هیچ حاشیه‌ای کار می‌کند و بازی‌های خوبی برایمان انجام داده است. او بهتر از این هم می‌شود.

*‌چرا بازیکنان برزیلی که به استقلال آمدند،‌ اصلاً عملکرد خوبی ارائه نکردند؟ اصلاً چرا سهمیه خارجی استقلال با چنین نفراتی پر شد؟

فیلیپ آلوز قبل از آمدن من قرارداد بسته بود. البته خودم هم بازی‌هایش را در ملوان دیده و به کارش اعتقاد داشتم. آندره لوئیز هم چند بازی خوب انجام داد اما به یک‌باره چند مسابقه ضعیف ظاهر شد. در مورد دوسانتوز هم هنگامی به استقلال پیوست که فقط یک شب به پایان نقل‌وانتقالات مانده بود. وقتی CD بازی‌های او را دیدیم، واقعاً حیرت کردیم و او را به خدمت گرفتیم اما هنگامی که به تهران آمد، متوجه اضافه‌وزن او شدیم و در نهایت قراردادش را فسخ کردیم تا پول بیشتری خرجش نکنیم. مطمئن باشید برای فصل بعد خودمان می‌رویم و بازیکنان خارجی را از نزدیک می‌بینیم.

* ظاهراً از برخی مطالب خبرورزشی هم گلایه دارید. ما آماده‌ایم انتقادات شما را هم بشنویم تا متهم به نگاه یک‌سویه نشویم.

من اصلاً از اینکه کسی انتقاد کند و کار تیم را به نقد بکشد، گلایه نمی‌کنم. به سلامت بچه‌های خبرورزشی هم ایمان دارم اما برخی اوقات مطالبی را در روزنامه شما می‌بینم که بیشتر از آن که جنبه انتقادی داشته باشد، حالت توهین‌آمیز دارد. نوشتن عباراتی چون سیستم اشتباه سرمربی، مظلومی ترسو یا تعویض اشتباه هوارمحمد از جمله همین موارد است. هنگامی که شریفات را جای هوار آوردم، پرسپولیس در حالت حمله بود و ما به یک مهره سرعتی برای ضدحملات احتیاج داشتیم اما شما به شدت این تصمیم مرا کوبیدید.

* ولی حتی ناصر حجازی هم مدعی شد اگر هوار تعویض نمی‌شد، استقلال بازی را با تعداد گل بیشتری می‌برد.

ناصرخان نظر خودش را گفته که اتفاقاً برای من هم بسیار محترم است اما بعد از دربی هنوز فرصتی پیش نیامده که توجیه تاکتیکی خودم را با ایشان در میان بگذارم. من نقد را می‌پذیرم اما امیدوارم شرایط به‌گونه‌ای پیش نرود که افراد در رسانه‌ها ترور شخصیت شوند.